Papier kredowy błyszczący i matowy?

04/03/2021

Jeżeli chodzi o popularne papiery powlekane, to do wyboru są dwa warianty. Pierwszym z nich jest papier matowy, a drugi to papier błysk. Jak sama nazwa wskazuje, oba rodzaje różnią się między sobą powierzchnią. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z powierzchnią matową, a w drugim przypadku z powierzchnią błyszczącą.

Co warto wiedzieć?

Oba powyżej wymienione rodzaje papierów kredowych znacznie różnią się między sobą, ale pomimo tego, wydruki są na bardzo podobnym poziomie. Kreda błysk jak powszechnie wiadomo jest zdecydowanie bardziej wiotka, niż papier matowy o identycznej gramaturze. Jest to dobry wybór dla osób, którym nie zależy tak bardzo na połyskującej powierzchni. Po matowy papier kredowy powinny z kolei sięgnąć te osoby, które cenią sobie odpowiednią sztywność w papierze. Godne polecenia są papiery o gramaturze 350 g albo wysokiej jakości karton o gramaturze 300-350 g.

Uszlachetnianie papieru kredowego

Oryginalny papier kredowy, tak jak wiele innych odmian papieru, można dodatkowo uszlachetnić. W dzisiejszych czasach praktycznie każda szanująca się drukarnia oferuje swoim klientom laminowanie specjalną folią błyszczącą, matową albo tzw. soft touch. Po uszlachetnienia powinny sięgnąć te osoby, które wykonują wizytówki firmowe albo eleganckie zaproszenia na ślub. Wspomniane uszlachetnienia nie tylko poprawiają design papieru kredowego, ale również sprawiają, że jest on o wiele przyjemniejszy w dotyku. Dzięki uszlachetnieniom można także znacząco wydłużyć żywotność wydruków.

Moda na półbłysk

Nowością na rynku jest specjalny papier kredowy z sklepu ZabawkiiSzkoła z półbłyszczącym wykończeniem. Papier tego typu może pochwalić się bardzo dobrym kontrastem i stosunkowo niewielkim poziomem odbijania światła. Wszystkie drukarnie fotograficzne bez problemu drukuje na tego typie podłożu. Jest to w chwili obecnej najciekawsza propozycja dla popularnego papieru perłowego. Jeżeli chodzi o jakość, to dorównać może mu jedynie niezawodny papier artystyczny. Aby wybrać dobry papier kredowy, najlepiej postawić na produkty od renomowanych producentów.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.