Przykłady orientacyjno-porządkowych zabaw ruchowych dla dzieci

02/03/2021

Przez całe życie nieustannie towarzyszy nam ruch. Szczególnie w pierwszych latach jest on niezmiernie ważny – rosną nam mięśnie, kości oraz kształtuje się cała sylwetka. Przedszkolaki przynajmniej dwa razy w tygodniu powinny uczestniczyć w zajęciach gimnastyki. Rodzice również powinni zadbać o dawkę ruchu dla swoich pociech.

Zabawy ruchowe dla dzieci mają wiele zalet. Do kategorii tej zalicza się zabawy orientacyjno-porządkowe. Na czym polegają?

Orientacja w przestrzeni przede wszystkim

Zabawy orientacyjno-porządkowe to ćwiczenia w atrakcyjnej dla maluchów formie, które mają nauczyć ich odnajdywania się w przestrzeni, rozpoznawania kierunków oraz szybkiego reagowania na komendy nauczyciela. Dzieci mają szansę zwiększyć swoją świadomość ruchową i refleks. Doświadczony instruktor organizuje grupie wszechstronne zadania, w których można używać również przyrządów gimnastycznych.

Przykłady zabaw ruchowych dla dzieci opartych na orientacji w przestrzeni

Przykład zabawy orientacyjno-porządkowej to „Koraliki”. Dzieci kucają w różnych miejscach na sali. Wybrana osoba biegnie w takt muzyki, po kolei dotykając kolegów w głowę. Dotknięty „koralik” biegnie na koniec kolejki. Gdy wszystkie dzieci zostaną wybrane, pierwsza osoba w wężyku wyprowadza wszystkich na koło. Na klaśnięcie nauczyciela „koraliki” rozsypują się, turlając po podłodze.

Do innych zabaw orientacyjno-porządkowych należą:
– berek;
– statek – określone miejsca na sali to dziób, rufa, lewa i prawa burta;
– piłka parzy – nauczyciel rzuca w dzieci gąbkowymi piłkami, a one muszą ją ominąć.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.