Kiedy warto sięgnąć po kolorowanki logopedyczne?

16/08/2022

Rozwój mowy dziecka zaczyna się w niedługim czasie po narodzinach i może trwać aż do wieku szkolnego. Ważne, aby wspierać malucha w zdobywaniu kolejnych umiejętności, zwłaszcza jeśli ma on problemy z pewnymi aspektami prawidłowej wymowy. Pomogą w tym kolorowanki logopedyczne, z którymi można pracować w przedszkolach, gabinetach terapeutycznych, a także w domach.

Logopeda w przedszkolu

Kolorowanki logopedyczne przeznaczone są w głównej mierze dla dzieci w wieku przedszkolnym. To właśnie wtedy maluchy potrafią już porozumiewać się z innymi, jednak ich wymowa wciąż nie jest idealna. Zdecydowana większość przedszkoli zatrudnia obecnie logopedów, którzy prowadzą zajęcia, a także są w stanie wstępnie zdiagnozować dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy. Niemniej jednak kolorowanki logopedyczne mogą być używane również przez nauczycieli nieposiadających przygotowania logopedycznego. Mogą oni zaproponować podopiecznym wspólne rozwiązywanie zadań, dzięki którym ci zdobędą nowe umiejętności. Kolorowanie to jedna z ulubionych czynności maluchów, zatem warto wykorzystać ten fakt i zaproponować dzieciom wspólną zabawę połączoną z nauką.

Terapia w gabinecie

Kolorowanek logopedycznych nie może oczywiście zabraknąć w profesjonalnych gabinetach, prowadzonych przez doświadczonych logopedów. Oni najlepiej wiedzą, że dzieci w wieku przedszkolnym nie są chętne do współpracy, jeśli nie przyjmuje ona formy zabawy. Kolorowanki logopedyczne można dopasowywać do wieku dziecka, a także jego umiejętności. Przydadzą się one zarówno tym, którzy mają drobne problemy z prawidłową wymową, jak i osobom z opóźnionym rozwojem mowy. Choć na ogół są przeznaczone dla dzieci w wieku przedszkolny, niektórzy logopedzi chętnie wykorzystują je do pracy ze starszymi dziećmi, które mają spore problemy z prawidłową wymową głosek. Uczniowie w wieku wczesnoszkolnym również bardzo chętnie pracują z kolorowanką, która może zostać dodatkowo uatrakcyjniona historyjkami czy naklejkami. Na rynku dostępnych jest wiele pozycji, z którym można korzystać, prowadząc terapię logopedyczną. 

kolorowanka logopedyczna1

Samodzielna praca w domu

Ćwiczenie prawidłowej wymowy powinno mieć miejsce nie tylko w gabinecie terapeutycznym czy w przedszkolu, lecz przede wszystkim w domu. Rodzice często nie wiedzą, jak pomóc swoim pociechom, a więc jakie materiały dla nich dobrać. Tymczasem kolorowanka logopedyczna to doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu, a także ćwiczenie jakości wymowy. Jeśli rodzic nie wie, jak pracować z książeczką, warto poradzić się specjalisty – logopedy bądź nauczyciela wychowania przedszkolnego. Dzięki temu nie popełni on podstawowych błędów, a dziecko będzie ćwiczyło wymowę w prawidłowy sposób. Warto mieć świadomość, że kolorowanka logopedyczna:

  • wspomaga prawidłowy rozwój mowy,
  • jest atrakcyjną pomocą naukową dla dziecka,
  • rozwija wyobraźnię,
  • uczy nazw kolorów.

Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnego rodzaju kolorowanek, którymi można posiłkować się w codziennej pracy z dzieckiem. Warto jednak zapytać logopedę o to, która z nich będzie najlepszym wyborem, tak aby nie postawić dziecku poprzeczki zbyt wysoko. Jednocześnie należy pamiętać, aby w pracy nad rozwojem mowy zadbać o różnorodność, gdyż w przeciwnym razie dziecko może zniechęcić się do nauki, nawet jeśli przyjmuje ona formę zabawy. Wypełnioną kolorowankę można przedstawić logopedzie podczas spotkania, tak aby ocenił on efekty pracy. Rodzice muszą pamiętać, że choć jest to dobra pomoc naukowa, nie zastąpi profesjonalnej terapii logopedycznej, prowadzonej przez doświadczonego specjalistę. 

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.