Jak zabawki logopedyczne wspomagają naukę mowy u dziecka?

04/09/2022

Wady wymowy oraz trudności w nauce poprawnego mówienia występują u sporej części dzieci w pierwszych latach życia. Aby wspomóc prawidłowy rozwój mowy u dziecka, warto sięgnąć po zabawki logopedyczne, które mogą być wykorzystywane zarówno w domu, jak i podczas wizyt u specjalisty. Przyjazny design oraz nauka poprzez zabawę sprawiają, że ćwiczenia logopedyczne z wykorzystaniem zabawek stają się dla najmłodszych prawdziwą przyjemnością.

Gwizdki i piszczałki

Piszczałki stanowią jedne z najpopularniejszych i zarazem najprostszych zabawek logopedycznych, które poleca się już dla najmłodszych dzieci. Dmuchanie jest nieodłącznym elementem wielu ćwiczeń logopedycznych, przekładając się na wydłużenie fazy wydechu i ułatwienie prawidłowej wymowy. Logopedzi, prócz korzystania z gwizdków, często zalecają proste ćwiczenia z wykorzystaniem słomek. Osoby w każdym wieku mogą również korzystać z gwizdków i piszczałek w ramach ćwiczeń oddechowych.

Gwizdki logopedyczne dla dzieci często posiadają przyjazny, kolorowy design, który ma dodatkowo, zachęcić malucha do ćwiczeń. W sklepach z pomocami logopedycznymi dostępne są różne warianty tych zabawek: piszczałki wydające zabawne dźwięki, piszczałki wodne czy gwizdki z unoszącą się kulką do kontroli oddechu. Wybierając zabawki, warto skupić się na tym, aby zapewnić dziecku różnorodność, ale również skonsultować swój wybór z logopedą.

Gryzaki logopedyczne

zabawki logopedyczne

Choć gryzaki polecane są przede wszystkim dla niemowląt, świetnie sprawdzają się również dla maluchów, które okres ząbkowania mają dawno za sobą. Dzieci w wieku przedszkolnym często mają tendencję do gryzienia i żucia różnych przedmiotów, takich jak końcówki kredek, zabawki czy gumki do włosów. Dla wielu z nich jest to naturalny sposób na radzenie sobie z napięciem nerwowym lub nawyk wynikający z potrzeby stymulacji w jamie ustnej. Gryzienie przedmiotów codziennego użytku może jednak prowadzić do wad zgryzu oraz sprzyja przenoszeniu bakterii. Z pomocą przychodzą gryzaki logopedyczne, które stymulują jamę ustną i które dziecko może bezpiecznie żuć.

Gryzaki logopedyczne mają różne kształty i często przyjmują postać naszyjników, bransoletek lub miękkich nakładek na ołówki. Dzięki temu są nie tylko atrakcyjne do gryzienia, ale również dyskretne dla otoczenia, co jest świetnym rozwiązaniem dla starszych dzieci, dla których potrzeba gryzienia może wiązać się ze wstydem. Tego typu gadżety świetnie sprawdzą się również do ćwiczeń logopedycznych, obejmujących stymulację mięśni żuchwy i są chętnie wykorzystywane przez logopedów.

Gry logopedyczne

Dobrym sposobem na zamianę ćwiczeń wymowy w świetną zabawę są gry logopedyczne. Sprawiają one, że ćwiczenia logopedyczne przestają być przykrym obowiązkiem oraz utrwalają u dzieci prawidłową wymowę. Gry logopedyczne mogą skupiać się na ogólnej nauce poprawnej wymowy, jak i ćwiczeniach konkretnych, problematycznych głosek – „sz”, „cz” lub „r”. Pomagają one zapamiętać konkretne ćwiczenia, a także w znacznym stopniu uprzyjemnić ich wykonywanie. Gry planszowe i karciane, do których zwykle zaliczają się gry logopedyczne, mają również pozytywny wpływ na intelektualny i emocjonalny rozwój dziecka.

Gry logopedyczne zachęcają dzieci do wymawiania trudnych słów i wyrazów dźwiękonaśladowczych, a także ćwiczenia mięśni żuchwy i języka. Wybierając grę, warto zwrócić uwagę na to, jakie ćwiczenia obejmuje i na jakim aspekcie poprawnej wymowy się skupia. Niezależnie od zabawki, wszystkie ćwiczenia są przedstawione w humorystyczny, przyjazny dzieciom sposób, czemu sprzyja bajkowa oprawa gier planszowych.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.