Dlaczego warto używać układanek Montessori w edukacji dziecka?

07/04/2022

Nauczanie metodą opracowaną przez Marię Montessori kładzie duży nacisk na pobudzanie kreatywności i samodzielności dziecka. Podczas nauki dzieci korzystają również z różnorodnych układanek z kolorowymi elementami. Dlaczego warto je kupić?

Jak wyglądają układanki edukacyjne Montessori?

Układanki stosowane w nurcie pedagogiki Montessori mają różnorodne formy. Najczęściej wykonane są z naturalnych materiałów jak drewno czy papier, ponieważ Maria Montessori uważała, że w nauczaniu dzieci należy korzystać z bogactwa przyrody.

Popularne układanki Montessori to między innymi zestawy z barwnymi elementami i wzorami do ich odtwarzania, puzzle 3D, bloki z cylindrami, układanki z literkami i cyframi, sortery do sortowania czy układanki sensoryczne oddziałujące na zmysły dotyku przez różnorodne faktury.

Wybrane rodzaje układanek mogą być stosowane u dzieci już poniżej 3. roku życia, natomiast inne przeznaczone są dla starszych maluchów.

Zalety układanek Montessori – dlaczego warto z nich korzystać?

Najważniejsze zalety układanek w metodzie Montessori:
– Rozwijają zdolności manualne – dzięki temu, że wymagają chwytania różnych elementów, pozytywnie wpływają na motorykę.
– Uczą samodzielnego rozwiązywania problemów – układanki stosowane w nauczaniu Montessori pozwalają na łatwe naprawienie ewentualnych błędów, dzięki czemu dzieci mogą łatwo uczyć się rozwiązywania różnych problemów.
– Przekazują wiedzę – na przykład matematyczną, językową, fizyczną, botaniczną, anatomiczną.
– Wspierają kreatywność – stymulują wyobraźnię, zachęcają do odkrywania nowych rzeczy.
– Pobudzają pracę lewej półkuli mózgu dziecka, która odpowiedzialna jest za logiczne myślenie – dzięki temu są polecane dla dzieci mających problemy ze skupieniem, nauką.
– Są bezpieczne – są wykonane z naturalnych, ekologicznych materiałów.
– Zapewniają dużo dobrej zabawy – korzystanie z kolorowych układanek edukacyjnych daje mnóstwo frajdy dla młodszych i starszych dzieci.

Z układanek stosowanych w metodzie Montessori mogą korzystać wszystkie dzieci – nie tylko te uczęszczające do przedszkoli i do szkół montessoriańskich!

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.