Naukowe zabawy z dzieckiem – czy warto?

02/02/2018

Zabawa z dzieckiem powinna polegać nie tylko na odgrywaniu ról i używaniu zabawek takich, jak samochody czy lalki. Warto wprowadzić także zabawę, która jednocześnie będzie miała na celu nauczać. Dzieci wciąż zadają wiele pytań, na które lepiej odpowiedzieć nie tylko suchymi faktami, ale także zaprezentować na przykład eksperymenty dla dzieci, które pozwolą maluchowi zrozumieć specyfikę jakiegoś zagadnienia. Nauka przez zabawę to najlepszy sposób na budowanie w dziecku ciekawości świata. Z pewnością po zabawie z eksperymentami, maluch będzie chciał dowiedzieć się jeszcze więcej, co jest niewątpliwie przyjemne dla każdego rodzica, któremu zależy na rozwoju pociechy.

Eksperymenty przeznaczone dla dzieci nie muszą być trudne. Mogą polegać chociażby na mieszaniu ze sobą kolorów, co pokaże dziecku, jakie odcienie są potrzebne do uzyskania innego. Żółty i niebieski da zielony – warto nie tylko powiedzieć to dziecku, ale także pokazać. Sprawdzą się do tego farby akwarelowe, które są tanie i bardzo łatwo dostępne, a dostarczają ogromu radości zarówno dziecku, jak i rodzicowi. Przy takiej zabawie można porozmawiać o kolorach, o tym, dlaczego tworzy się tęcza. Poza tym, to świetny sposób, żeby nauczyć dziecko określać odcienie, które widzi. Niektóre maluchy mają z tym problem. Taki eksperyment zdecydowanie może pomóc to naprawić. Szybko będzie można dostrzec efekty – dziecko zacznie chętniej mówić o tym, jakiego koloru ma koszulkę.