Czym jest gra Rummikub?

21/05/2021

Rummikub jest bardzo popularną grą planszową nie tylko dla całej rodziny, ale również dla grupy znajomych, którzy chcą spędzić wspólny czas na niesamowitej rozrywce. Świetnie odnajdą się w niej nie tylko dzieci, ale także dorośli, ponieważ jest grą uniwersalną. Nie jest to zwykła planszówka. Gra zawiera zestaw kostek, które każdy gracz ustawia na swoich tabliczkach. Na powierzchni miejsca gry ustawia się objęte regułami gry zestawy kolorowych liczb, które mogą być modyfikowane w trakcie rozgrywki przez pozostałych. Jest to więc rozrywka również pobudzająca myślenie. Osoba z najwyższą liczbą zdobytych punktów wygrywa.

Zasady gry

Każdy gracz losuje 14 kostek z woreczka. Ten, którego wylosowany pierwszy numer jest najwyższy, rozpoczyna grę. Aby rozpocząć swobodną grę i możliwość manipulacji układów, każdy gracz musi wystawić zestaw liczb, który po zsumowaniu wynosi 30. Jest to tak zwane wejście do gry. Następnie rozpoczyna się właściwa rozgrywka. Każdy uczestnik może pozbywać się pojedynczych numerów lub całych zestawów zamieniając ułożone kostki, które zostały wystawione. Jednak są reguły ich układania. Każdy wystawiony układ musi zawierać minimum 3 kostki. „Grupa” to zestaw kostek o tym samym numerze lecz różnych kolorach, a „seria” to zestaw kostek o tym samym kolorze, które są ustawione liczbami rosnąco. Wśród kostek można natrafić na jokera, który zastępuje kostkę. Jeśli gracz nie może nic wystawić to losuje kostkę z woreczka. Wygrywa osoba z najwyższą liczbą punktów zliczonych po wystawieniu przez jednego z graczy wszystkich wylosowanych kostek na stół.

Gra rummikub dostępna jest np. tu: https://www.eduksiegarnia.pl/gry-edukacyjne-pomoce-edukacyjne/rummikub-standard-gra-strategiczna

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.