Kostka rubika 4x4x4 – wyższy etap

02/09/2017

Tradycyjna kostka Rubika to sześcian, którego ściany składają się z trzech rzędów. Od niej powinno się zaczynać przygodę z układaniem kostki. Jest to rozrywka, która wymaga dużej spostrzegawczości, ale przede wszystkim zmysłu logicznego i zdolności planowania przestrzennego. Dlatego, ważne jest stopniowe zwiększanie umiejętności. Kostka 3x3x3 daje podstawy, które pozwolą zrozumieć funkcjonowanie zagadek. Opanowanie tego etapu ułatwia sięgnięcie po wyższy poziom trudności, jaki oferuje kostka Rubika 4x4x4.

Kostka Rubika 4x4x4 to bardziej rozbudowana wersja podstawowej kostki. Główna różnica polega na dołożeniu jednego dodatkowego rzędu, który zwiększa ilość kombinacji. Dodatkowy rząd rzutuje na charakter kostki Rubika 4x4x4. Otóż, jest ona kostką parzystą, co oznacza, że nie posiada centralnego klocka. Właściwość ta przekłada się na kłopoty z jej układaniem.

Rozwiązania, jakie funkcjonują w kostce 3x3x3, nie sprawdzają się przy układaniu modelu składającego się z 4 rzędów. Podczas stosowania znanych technik układania kostki trzyrzędowej, napotkamy na problemy, których nie rozwiążemy sprawdzonymi metodami. Jeden z nich pojawia się np. podczas układania żółtego krzyża i permutacji narożników.

Zaawansowana kostka Rubika 4x4x4 wymaga zatem stosowania zupełnie nowych algorytmów, które dostosowane będą do głównej właściwości zagadki, jaką jest jej parzystość. Czterorzędowa kostka to zatem wyższy poziom trudności, który wymaga nauki nowych technik.

Brak komentarzy

Możliwość komentowania jest wyłączona.